Šta je PCOS?

Jedno od najčešćih oboljenja koje pogađa žene u reproduktivnom periodu jeste sindrom policističnih jajnika (PCOS). Ovaj poremećaj pogađa između 8% i 20% žena svetske populacije, i predstavlja najčešći uzrok neplodnosti.

Definiše se prisustvom dva ili više sledećih simptoma: neredovni ciklusi, hiperandrogenizam (povećana proizvodnja muških hormona), policistični jajnici (više cista na jednom jajniku), akne i gojaznost. Svi ovi simptomi dalje mogu voditi ka ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući metaboličke poremećaje i kardiovaskularne bolesti, stoga je neophodno da se ovo stanje na vreme dijagnostikuje i adekvatno leči.

Uzroci i faktori rizika

PCOS je doživotni sindrom koji se obično manifestuje tokom puberteta, mada se može razviti i kasnije, u ranom odraslom dobu. Mnoge žene otkriju da imaju ovaj sindrom tek kada planiraju trudnoću, zbog nemogućnosti začeća. Tačan uzrok ovog poremećaja nije poznat, ali se smatra da ključnu ulogu u njegovom nastanku ima kombinacija naslednih i ekoloških faktora, kao i način života. Istraživanja su pokazala da genetika ima veliku ulogu u razvijanju PCOS-a – otprilike 20-40% žena sa policističnim jajnicima ima majku ili sestru koje takođe imaju ovu bolest.

Kao najčešći uzroci nastanka ovog sindroma navode se:

· Povišena telesna masa

· Visoki nivoi androgena

· Insulinska rezistencija

· Dugotrajna, niska upala

Faktori rizika za nastanak PCOS-a uključuju:

1. Pozitivna porodična anamneza

2. Dijabetes melitus tip 2

3. Prekomerna telesna masa ili gojaznost

4. Brzo povećanje telesne mase

5. Transdžender muškarci (transrodni ili trans muškarci) su skloniji PCOS-u. Hormonska terapija može, ali i ne mora biti razlog za to, jer postoji mnogo drugih faktora koji utiču. Neka istraživanja su pokazala da, iako hormonska terapija može izazvati promene na jajnicima trans muškaraca, to ne znači nužno da uzrokuje PCOS.

Koji su simptomi i znakovi PCOS-a?

Policistični ovarijalni sindrom zapravo nije bolest, već skup simptoma. Ovi simptomi mogu varirati od osobe do osobe, ali najčešći znakovi PCOS-a su propuštene, neredovne, retke ili preduge menstruacije.

Ostali mogući simptomi PCOS-a uključuju:

1. Gubitak kose

2. Višak dlaka na licu i telu (hirsutizam)

3. Masna koža

4. Akne

5. Potamnjena koža

6. Izrasline na koži

7. Bolovi povezani sa PCOS-om

8. Povećanje telesne mase

9. Ovarijalne ciste: Na ultrazvuku se može primetiti da li su jajnici veći ili da imaju puno cista, tj. folikula sa jajnim kesicama ispunjenih tečnošću. Iako folikuli rastu, nijedan od njih ne može da razvije jajnu ćeliju koja može biti oplođena.

10. Promene raspoloženja


Slika 1. Simptomi koji prate sindrom policističnih jajnika

Komplikacije PCOS-a

Kod žena koje imaju sindrom policističnih jajnika postoje  veće šanse za razvoj nekoliko drugih zdravstvenih problema, kao što su:

1. Problemi sa začećem: Hormonski disbalans može ometati ovulaciju. Ako nema zdrave jajne ćelije koja bi mogla biti oplođena spermatozoidom, žena ne može da zatrudni. Međutim, začeće je moguće uz adekvatnu terapiju.

2. Komplikacije tokom trudnoće: Većina žena sa PCOS-om može imati zdravu trudnoću. Međutim, ovo stanje povećava rizik od dijabetesa i visokog krvnog pritiska tokom trudnoće. Takođe povećava rizik od prevremenog porođaja, carskog reza i pobačaja.

3. Problemi sa insulinom i dijabetesom: Kada žena ima insulinsku rezistenciju, ćelije u mišićima, organima i drugim tkivima ne apsorbuju dobro šećer iz krvi. Zbog toga postoji višak šećera u krvi. Insulinska rezistencija obično ne izaziva simptome dok nivoi šećera u krvi ne postanu toliko visoki da se razvije dijabetes. Više od polovine žena sa PCOS-om razviće dijabetes tipa 2 do četrdesete godine.

4. Metabolički sindrom: Ova grupa simptoma povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Simptomi uključuju visoke trigliceride i nizak nivo HDL ("dobrog") holesterola, visok krvni pritisak i visoke nivoe šećera u krvi.

Ostale moguće komplikacije uključuju:

· Depresija

· Anksioznost

· Krvarenje iz materice i veći rizik od raka materice i endometrijuma

· Problemi sa snom, uključujući apneju u snu

· Upala jetre

Lečenje PCOS-a

Iako nema leka za izlečenje sindroma policističnih jajnika, postoji nekoliko načina za kontrolisanje simptoma, u zavisnosti od želje za začećem. Ciljevi terapije su individualni za svaku ženu koja ima policistične jajnike, pa je zato primena nefarmakoloških mera u lečenju podjednako važna kao i adekvatna farmakoterapija.

Promena načina života predstavlja osnovni pristup u lečenju sindroma policističnih jajnika, ali ne može u potpunosti zameniti farmakološke mere lečenja. Redovna fizička aktivnost, održavanje optimalne telesne težine, pridržavanje zdravih navika u ishrani i izbegavanje duvanskog dima ključni su za prevenciju i lečenje i ovog stanja. Kao dodatna mera preporučuju se: obezbeđivanje dovoljno sati sna, smanjenje nivoa stresa i ograničenje unosa kofeina.

Farmakoterapija sindroma policističnih jajnika je podeljena u nekoliko kategorija:

1. Lekovi za regulaciju menstrualnog ciklusa

• Kombinovane kontraceptivne pilule (Belara, Daylette, Diane-35, Yasmin, Yaz, Microgynon, Novynette...)

• Progesteronska terapija (Utrogestan tbl, Vivovest vag.tbl, Cyclogest vagitorije...)

2. Lekovi za regulaciju ovulacije i trudnoće

• Letrozol (Femozol, Femara)

• Metformin: poboljšava insulinsku rezistenciju i može pomoći u regulaciji ovulacije

• Gonadotropini: hormonske injekcije koje pomažu u stimulaciji ovulacije kod žena sa problemima sa plodnošću.

3. Lekovi za suzbijanje prekomernog rasta kose i regulaciju akni

• Anti-androgeni: spironolakton, ciproteron (Androcur tbl), finasterid (Proscar, Betamsal, Moluskal tbl) – blokadom efekta androgena na koži, smanjuje se pojava akni i rast kose

• Uklanjanje viška dlačica privremenim (depilacija, epilacija, brijanje) i trajnim metodama (elektrokoagulacija, lasersko uklanjanje)

4. Lekovi za tretman opadanja kose

• Minoksidil (Alomax sprej za kožu, Pilfud sprej za kožu, magistralno izrađeni preparati minoksidila)

Pored nefarmakoloških i farmakoloških mera lečenja, suplementacija predstavlja važan element u kontroli simptoma PCOS-a. Istraživanja su pokazala da virak, cimet, slatki koren u kombinaciji sa kineskim božurkom, drvo Vitex i biljka kohoš imaju najjače efekte pri ublažavanju tegoba koje prate sindrom policističnih jajnika. Pored aktivnih principa izolovanih iz ovih biljaka, inozitol dominira u formulacijama preparata koji se nalaze na našem tržištu.

Neki od suplemenata koji se mogu pronaći u našim apotekama su:

· GLYCOVITAL Female tablete

· CISTOKAP biljne kapi

· Floravitex kapi

· FemiSan A kapi; FemiSan A plus zlatna maka kapsule

· ZLATNA MAKA u kapsulama i u prahu

· NOW Maca kapsule

· INOFOLIC Combi kapsule; INOFOLIC Combi HP kapsule; INOFOLIC Plus kapsule; INOFOLIC HP kesice

· FERTICURE kesice

· Folinova  kesice

· Inofem  kesice

· MIOCYSTINN  fertile  kesice

Pre uvođenja farmakoterapije i suplementacije, nephodno je savetovanje sa lekarom ili farmaceutom, zbog postojanja mogućih nuspojava, interakcija sa lekovima koji se uzimaju i najnovijim istraživanjima o njihovoj efikasnosti.

Mr ph Dinić Aleksandra